خانه / اخبار تصویری / نشست علمی نقد تاریخ سازی قومی در ایران بررسی ویژه هفده شهر ایرانی قفقاز برگزار شد

نشست علمی نقد تاریخ سازی قومی در ایران بررسی ویژه هفده شهر ایرانی قفقاز برگزار شد

به گزارش روابط عمومی موسسه دیار کهن پیش نشست علمی نقد تاریخ سازی قومی در ایران با تمرکز بر تاریخ آذربایجان و بررسی ویژه هفده شهر ایرانی قفقاز برگزار شد.

دبیر نشست در این باره گفت: در دو دهه گذشته با گسترش دنیای مجازی شاهد تبلیغات منسجم و سازمان یافته هستیم که در تلاش است برای اقوام ایرانی تاریخ سازی و ملت سازی کرده با نفرت پراکنی اقوام مختلف ایرانی را به دشمنی با هم تحریک و از قِبل آن اتفاق و اتحاد ملی را نابود و به جای آن قتل و کشتار قومی به راه افتد. در این تبلیغات گسترده در قالب موسیقی، شعر، نمایش، فیلم، لایو زنده، طرفداری از تیم­های ورزشی، مطالبات زیست محیطی، نشریات محلی، … جدا بودن و دشمن بودن مردم مناطق مختلف ایران از هم و از ملت ایران مطرح می شود.

دکتر رحیم نیکبخت در ادامه افزود: در این رسانه ها تبلیغ می کنند در شمال غرب ایران دولت بزرگ آذربایجان وجود داشته وموسس این آذربایجان بزرگ شاه اسماعیل خطایی بوده؟ درحالی که نام شاهان دیگر آذربایجان بزرگ و پایتخت آن را مخفی می­کنند! یا اینکه می­نویسند آذربایجان بزرگ در جنگ­های روسیه و ایران به دو قسمت تقسیم شد قسمتی زیر سلطه فارس­ها و بخشی زیر سلطه روس­ها مورد استعمار قرار گرفت! در کتاب­های درسی دبیرستانی و دانشگاهی یکی از کشورهای همسایه عنوان شده ستارخان سردار ملی مشروطیت ایران علیه فارسها قیام کرد و هدف او استقلال آذربایجان از سلطه فارس­ها بود و جالب آنکه نقشه آذربایجان بزرگ را روی جلد کتاب تاریخ درج کرده اند؟ نمونه جالب از تاریخ سازی­های جعلی آن است که چندی قبل دیوان اشعار نظامی قرامانی به نام دیوان ترکی اشعار نظامی گنجوی منتشر گردید.

دبیر نشست افزود برای بررسی علمی این ادعاها نشست علمی تخصصی «نقد تاریخ سازی قومی در ایران» با تمرکز بر مسائل فرهنگی آذربایجان برپا شده است. با توجه به همزمانی جنگ بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان تلاش شده توجه ویژه ای به تاریخ سازی پیرامون هفده شهر ایرانی قفقاز داشته باشیم.

در این نشست علمی محققان و صاحب نظران که عمدتاً آذری و زاده شهرهای مختلف آذربایجان این خطه دلاور خیز سخنرانی های علمی و عالمانه انجام داده اند.

از عموم علاقمندان به تاریخ و فرهنگ اصیل آذربایجان دعوت به عمل می آید برنامه های علمی این نشست را ملاحظه و نقطه نظرات خود را برای برگذاری باشکوه جلسه حضوری به دبیر خانه نشست به آدرس hamayesh@diyarekohan.net منعکس کنند.

چند نکته ضروری اینکه

وظیفه خود می دانم از همراهی علمی اساتید محترم محققان گرامی تقدیر و تشکر ویژه داشته باشم. خصوصاً از ریاست محترم کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران جناب آقای دکتر رسول جعفریان و همکاران محترم ایشان.

با توجه به شرایط کرونایی امکان برگذاری حضوری نشست فراهم نشد از این رو سخنرانی­اساتید ضبط و منتشر می­شود. گزیده سخنرانی­ها در دو قسمت در صفحه آپارات موسسه تاریخ و فرهنگ دیار کهن تقدیم دوستان گرامی می­شود. در ادامه سخنرانی کامل اساتید و محققان در موضوع نشست منتشر می شود.

البته برگذاری این گونه نشست با سختی­ها و کاستی­هایی همراه است با توجه به محدودیت ها و مهیا نبودن تجهیزات مورد نیاز توسط اساتید برخی از فیلمها دارای کاستی­هایی هستند که به امید خدا در برنامه اصلی نشست این کاستی­ ها رفع خواهد شد.

چکیده مقالات نشست و همچنین مجموعه مقالات و سخنرانی­های نشست در دست تدوین و آماده سازی برای انتشار است. تلاش داریم در سال آینده همزمان با برگذاری حضور نشست محموعه مقالات را هم منتشر کنیم.

 

همچنین می توانید کلیپ های گزیده سخنرانی  نشست های علمی را در زیر مشاهده بفرمایید.

 

درباره‌ی روابط عمومی موسسه تاریخ و فرهنگ دیار کهن

همچنین ببینید

اطلاعیه

بسمه تعالی به اطلاع دوستان، پژوهشگران و محققان محترم می رساند: به علت جابجایی موسسه، …