خانه / مقالات / علل و زمینه های شروع جنگ های ایران و روسیه

علل و زمینه های شروع جنگ های ایران و روسیه

 در نخستین سال­های آغاز سده نوزدهم و به دنبال تجاوز نیروهای روسیه در سال ۱۲۱۸ق/ ۱۸۰۳م به بخش ­هایی از سرزمین­ های ایران در قفقاز، آتش جنگ­های ایران و روسیه برافروخته شد و در دو دوره ادامه یافت. دوره نخست:‌ از ۱۲۱۸–۱۲۲۸ق/ ۱۸۰۳– ۱۸۱۳م و دوره دوم: ۱۲۴۱-۱۲۴۳ق/۱۸۲۶-۱۸۲۸م.

این جنگ­ها منجر به انعقاد دو قرارداد شوم و اسارت­بار گلستان در نهم شوال ۱۲۲۸/ ۱۲ اکتبر ۱۸۱۳ و قرارداد ترکمن‌چای در پنجم شعبان ۱۲۴۳/ فوریه ۱۸۲۸ شد. (اسنادی از روابط ایران با منطقۀ قفقاز، ۱۳۷۲، ص ۲۶۲ و ۳۴۱). جنگ­های ایران و روسیه یکی از مهم­ترین رویدادهای تاریخ حیات ایران زمین در همه عصرها و سده­ هاست که اثرات سیاسی، اجتماعی و اقتصادی ژرف و قابل‌توجهی برجای گذاشت و در نتیجه آن بخش­های گسترده­ای از سرزمین­های ایران از پیکره اصلیِ خویش جدا و سرآغازِ جدیدی در سرنوشت آنها رقم خورد.

سیاست­های توسعه‌طلبانه روسیه و آرزوی دیرینه پطر کبیر در دستیابی به هند، که تسلط بر آب‌های گرم در خلیج فارس به عنوان دروازه ورود به هندوستان می‌توانست آنان را در دستیابی و تحقق این آرزویشان یاری برساند، از عوامل مهم و اصلیِ تجاوزِ نیروهای روسیه به سرزمین­های ایران بود.

اما دلایل دیگری مانند لشکرکشی آقا محمدخان قاجار به گرجستان در سال­های ۱۲۰۹-۱۲۱۰ ق که به منظور جلوگیری از تبدیل آنجا به حوزه نفوذ روس­ها صورت گرفت و نیز حمایت و پشتیبانی روس­ها از اهالیِ مسیحیِ گرجستان و ارمنستان در برابر ایرانیان مسلمان، در برافروختن آتش جنگ میان دو کشور کارساز بود. تا پیش از تصرف گنجه در سال ۱۲۱۸ق/ ۱۸۰۳م توسط سپاهیان روس به سرکردگی ژنرال سیسیانوف، سپاهیان دو کشور درگیری­ ها و جنگ ­های پراکنده­ای را پشت سر گذاشته بودند.

هنگامی که آقا محمدخان قاجار در سال ۱۲۰۹ ق. به عزم سرکوب ابراهیم خلیل‌خان جوانشیر به شوشی لشکر کشید، چون تسخیر قلعه میسّر نشد رو به سوی گرجستان نهاد و با شکست اراکلی خان شهر تفلیس را به تصرف خویش درآورد (دنبلی، ۱۳۸۳، ص ۶۹). کاترین در سال ۱۲۱۰ ق سپاهی جهت دست‌اندازی به سرزمین­های ایران روانه ساخت و عهد و پیمان خود با ایران را نقض نمود (دنبلی، ۱۳۸۳، ص ۱۷۶). ژنرال زوبف (قزل­ایاغ) که به نوشته دنبلی (همانجا) یک پایش را در میدان نبردی از دست داده و پایی زرین برایش ساخته بودند و در میان ایرانیان به همین نام نامیده می­شد، دربند را محاصره و پس از مقاومت بسیارِ اهالیِ دربند و عدم موفقیت زوبف در رخنه به شهر با خیانت خضربیک و گروهی فرومایه، شهر دربند به تصرف سپاهیان روسیه درآمد (همان، ص ۱۷۷).

سپاه روس دربند، باکو، سالیان، گنجه، شیروان و تالش را به تصرف درآورده بودند و عزم حرکت به سوی مغان را داشتند که با شنیدن خبر مرگ کاترین، سردرگم شده و به جانب سرزمین­های خود بازگشتند (سپهر، ۱۳۳۷، ج ۱، ص ۴۶-۴۷). پس از آن و در پی قتل آقا محمدخان قاجار در لشگرکشی به شوشی در بیست و یکم ماه ذی‌حجه سال ۱۲۱۱ (خاوری شیرازی، ج ۱، ۱۳۸۰، ص ۴۶)، رقابت­ها بر سرِ قدرت و جانشینی در هر دو کشور، وضعیت جنگ را در حالتی میان نه جنگ و نه صلح قرارداد و دشمنی میان دو طرف متوقف شد (واتسن، ۱۳۴۰، ص ۱۰۱) تا اینکه سال ۱۲۱۳ ق فرار رسید.

در این سال گئورکی (گرگین خان) یا همان ژرژ سیزدهم که به جای پدرش هراکلیوس یا همان اراکلی­خان بر مسند قدرت تکیه زده بود، از جانشین کاترین یعنی پاول، تزار روس یاری خواست و از سوی خودش و اندکی از طرفدارانش، تاج و تخت پادشاهی گرجستان را تحت‌الحمایه روس اعلام نمود. در نهم جمادی­الاول ۱۲۱۵/ ۲۸ سپتامبر ۱۸۰۰، عهدنامه­ای میان دولت روسیه و ژرژ سیزدهم منعقد شد که براساس مفاد آن ژرژ سیزدهم به نام خود و جانشینانش به نفع امپراتور روسیه از حکومت گرجستان دست می­کشید (بینا، ج ۱، ۱۳۴۲، ص ۸۹). این عمل او باعث خشم، انزجار و تنفر اعیان گرجستان شد و واکنش منفی آنان را برانگیخت. چرا که این درست برخلاف رویه گذشته او در آغاز سلطنتش بود که به هنگام جلوس بر تخت سلطنت گرجستان ضمن فرستادن عریضه­ای به دربارِ ایران تابعیت خود نسبت به شاه ایران را اعلام کرده بود (همانجا / دنبلی، همان، ص ۱۸۰).

همین موضوع باعث بروز اختلافاتی در میان درباریان گرجستان و فرزندان اراکلی خان شد تا جایی که هنگامی که ژنرال لازار سردار نامی و یکی از فرماندهان سپاه روسیه می‌خواست «ده ده فال» زن گرگین را اسیروار روانه روسیه نماید، آن زن به زخم خنجری که در زیر لباس خود آن را پنهان نموده بود او را به هلاکت رساند (دنبلی، ۱۳۸۳، ص ۱۸۱).

در این گیرودار دو تن از شاهزادگان گرجی، الکساندر میرزا (اسکندر میرزا) و تهمورث­میرزا نیز به دربار ایران پناهنده شدند (همان، صص ۱۷۹-۱۸۱). همین باعث ژرف­تر شدن اختلافات و آغاز رشته­ای از تعارضات سنگین و جدید به سرزمین­های ایران شد و با حمله سیسیانوف به گنجه و اشغال آن شهر نخستین دور جنگ­های ایران و روسیه آغاز شد.

درباره‌ی روابط عمومی موسسه تاریخ و فرهنگ دیار کهن

همچنین ببینید

پیشه‌وری صدر فرقه

سید جعفر جوادزاده خلخالی (پیشه‌وری) فرزند جواد در سال ۱۲۷۲ شمسی در قریه زیوه (زاویه …