خانه / مقالات / نظری گذرا به دگرگونی های نیم سدۀ اخیر در عثمانی

نظری گذرا به دگرگونی های نیم سدۀ اخیر در عثمانی

برای داشتن تصویری روشن‌تر از نقش ترکان عثمانی در رویدادهای قفقازِ پس از جنگ جهانی اول، درست­تر و بهتر آن است که نخست مروری هرچند فشرده، بر رشد و گسترش اندیشه‌های ناسیونالیستی در اواخر حکومت سلسلۀ عثمانی داشته باشیم. زمانی که اندیشه­های ناسیونالیستی ـ که بعدها تبدیل به پان­ترکیسم و پان­تورانیسم شد ـ در این سرزمین زمینۀ بروز یافت و در نزد گروهی از روشنفکران آنجا مقبولیت پیدا نمود، آنان در پیشبرد این نگرش با تمام وجود کوشش و تلاش نمودند و در راه رسیدن به آن آرمان از هیچ کاری روی‌گردان نبودند.

هم‌زمان با دوران پادشاهی سلطان عبدالعزیز (۱۸۷۷- ۱۸۶۱) در عثمانی، گروه کوچکی از لیبرال­ها و شبه لیبرال­ها، تحت نفوذ اندیشه­های غربی، جنبشی را شکل دادند که هدف آن اصلاح نابسامانی و جلوگیری از زوال امپراتوری عثمانی بود (رامسائور، ۱۳۸۵، ص ۳۲۷).

بسیاری از سردمداران این جنبش ـ که موسوم به ترکان جوان شدند ـ مانند کمال بیک (نامق کمال)، ضیاء پاشا، مصطفی فاضل پاشا، نوری بیک، رشاد بیک و علی سعاوی (سوآوی) همگی اهل قلم بودند و از پیشگامان گرایش نوین در ادبیات ترک به شمار می­آمدند (همان، ص ۳۲۸).

جنبش ترکان جوان نخست جنبۀ ادبی داشت، اما به زودی رنگ و بوی سیاسی به خود گرفت و رهبران آن با تأثیر پذیرفتن از نهادها و سنن اروپا، برای رهایی از چنگال استبداد  و خودکامگی و برقراری نظام مشروطه در قلمرو امپراتوری عثمانی دست به فعالیت زدند (همان، ص ۳۲۸). آنان به این نتیجه رسیده بودند که باید پیش از فروپاشی امپراتوری عثمانی دست سلطان عبدالعزیز را از سلطنت کوتاه نمایند. به همین جهت مدحت پاشا و کسانی که در پیرامون او گرد آمده بود دست به کار شدند و با نقش فعالی که ضیاء پاشا در این کودتا برعهده گرفته بود، توانستند در سال ۱۸۷۶ عبدالعزیز را از سلطنت خلع و به جای او مراد پنجم را که بیش از چند ماهی حکومت نکرد، بر تخت بنشانند (همان، ص ۳۳۰-۳۳۱).

پس از مراد پنجم، سلطان عبدالحمید دوم در سن ۳۴ سالگی به سلطنت رسید. روی کار آمدن او با بحران­های بین­المللی مصادف شده بود (شاو، ۱۳۷۰، ج ۲، ص ۲۹۷-۲۹۸). در زمان عبدالحمید مدحت پاشا با استفاده از شرایطی که در کنفرانس بین­المللی استانبول فراهم شده بود برای اعلان رسمی قانون اساسی­ای که خود آن را به شیوۀ قوانین غربی تدوین نموده بود، تلاش می­کرد (شاو، همان، ص ۳۰۱-۳۰۲).

این دگرگونی اگرچه توانست تا حدی بر مشکلات داخلی عثمانی­ها سرپوش بگذارد اما هرگز نتوانست در سرتاسر قلمرو وسیع و گستردۀ این امپراتوری آرامش برقرار سازد و دائماً مناطقی مانند بالکان و دیگر نواحی تحت تصرف آنان در ناآرامی و شورش بودند. تا اینکه با وخامت اوضاع در شبه­جزیرۀ بالکان و آماده­شدن روس­ها برای دخالت نظامی، ترکان تن به پذیرفتن شرایط آتش‌بس در بالکان دادند و قرار بر این شد تا با شرکت دولت­های بزرگ آن روزگار، کنفرانسی در استانبول برگزار گردد که در سال ۱۸۷۶ با اعلان حکومت مشروطه از سوی سلطان عبدالحمید کار کنفرانس نیمه تمام باقی ماند (رامسائور، ص ۳۳۱). این حکومت مشروطه در تاریخ عثمانی به نام «مشروطه اول» شناخته می­شود. عمر این حکومت مشروطه دیر نپایید و پس از اندکی یک دوره استبداد ۳۰ ساله آغاز شد که تا سال ۱۹۰۸ ادامه یافت.

سلطان عبدالحمید در سال ۱۸۷۷، مدحت پاشا را عزل نمود و در نخستین سالهای سلطنت خود دست به اصلاحات زد و بیشترین توجه خود را به امر نوسازی نیروهای نظامی معطوف ساخت (شاو، همان، ص ۴۱۸). اصلاحات محدود به این زمینه نشد و در دستگاه قضایی، آموزش عمومی و عرصۀ فرهنگ نیز دگرگونی­های به وجود آمد.

البته نباید از نظر دور داشت که دورۀ اصلاحات نوین عثمانی در سال‌های پایانی پادشاهی سلطان محمود دوم ۱۸۳۹- ۱۸۰۸ آغاز شد و در حقیقت شالودۀ اصلاحات بعدی را که در دورۀ تنظیمات دنبال شد او پی­ریزی نمود (شاو، ۱۳۷۰، ص ۱) و بعدها در دوران سلطنت عبدالمجید در سال ۱۸۳۹، صدراعظم اصلاح­طلب او مصطفی رشید پاشا سلطان را به صدور فرمان تنظیمات یا همان «خط شریف گلخانه» تشویق کرد.

در دوران سلطنت سلطان عبدالحمید، فراگیرترین نیروی عقیدتی در امپراتوری عثمانی، اسلام­گرایی بود که خواهان احیای ارزش­ها و سنت­های پیشین بود و خود سلطان مشوق و مروج آن بود (شاو، ۱۳۷۰، ج ۲، ص ۴۴۱). این نهضت در اواخر دوران تنظیمات در واکنش به رفتار نامناسب روس­ها با میلیون­ها مسلمان ساکن در آن سرزمین و نیز سکنۀ کشورهای حوزۀ بالکان که تازه استقلال یافته بودند، شکل گرفت (همانجا).

چندی نگذشت که این حرکت به شکل جنبش پان اسلامیسم که خواهان وحدت و اتحاد همۀ مسلمانان مظلوم جهان از هندِ تحت سلطۀ بریتانیا گرفته تا مسلمانان ساکن در مصر، آسیای مرکزی، الجزایر، تونس و دیگر جاها بود شکل ­گرفت (همان، ص ۴۴۲).

درباره‌ی روابط عمومی موسسه تاریخ و فرهنگ دیار کهن

همچنین ببینید

استمداد شهید ثق‍ه‌الاسلام از هیئت علمیه نجف

مداخلات ناستوده و پی‌درپی سپاهیان روس در آذربایجان،‌ دوباره امنیت و آسایش چندروزه را که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *