خانه / اخبار موسسه / کتاب «سردار شرف» بزودی منتشر خواهد شد

کتاب «سردار شرف» بزودی منتشر خواهد شد

به گزارش روابط عمومی موسسه تاریخ و فرهنگ دیارکهن ، کتاب «سردار شرف» “شرح زندگانی شهید میرزاعلی ثقه الاسلام”  بزودی منتشر خواهد شد.

نویسنده : محمدقاضی دهی

 

 

قهرمانان هیچ وقت نمی­میرند. این جمله را شاید بارها شنیده­اید! و این سؤال را از خود پرسیده­ایم مگر قهرمانانی که سال­ها از فوت آنها گذشته نمرده­اند؟ چگونه همیشه زنده ­اند؟

سؤال سختی است! برای جواب دادن بهترین راه این است تا قهرمانان میهن عزیزمان ایران را خوب بشناسیم. وقتی قهرمانانمان را شناختیم آن وقت می توانیم این گفته را بفهمیم.

یکی از قهرمانان بزرگ « ثقه الاسلام تبریزی» یکی از شهدای گرانقدر ایران است که حدود صد و هفتاد سال قبل در تبریز به دنیا آمد و روز عاشورای سال ۱۲۹۰شمسی به شهادت رسید. بعد از ۱۱۰ سال هنوز هم نام یاد این شهید گرامی است. این شهید عزیز یکی از مجتهدان و عالمان مشهور تبریز بود که در دوره مشروطه هم با شاه مستبد و عوامل آن مبارزه کرد و هم رهبری مجاهدان تبریزی را در دفاع از استقلال میهنمان برعهده داشت.

وقتی روسیه تزاری و انگلیس میهن ما ایران را بین خودشان تقسیم کرده بودند آذربایجان به اشغال بیگانگان در آمده بود. این شهید بزرگوار با صدور فتوایی مجاهدان را به مقابله با اشغالگران فراخواند. مجاهدان تبریزی علی رغم کمبود  سلاح و مهمات تلفات سنگینی به اشغالگران وارد کردند. وقتی قزاق­ها از مقابله با مجاهدان عاجز ماندند مردم بی­دفاع شهر را مورد حمله قرار دادند. بزرگان تبریز،  ازجمله این مجتهد بزرگ برای جلوگیری از قتل عام مردم مجاهدان را به صلح دعوت کرد. اما اشغالگران برای آنکه بهانه­ی اشغالگری داشته باشند ثقه الاسلام را دستگیر کردند تا او را مجبور کنند شهادت دهد که حق با اشغالگران بوده است. اما او با آزادگی تمام  بیگانگان را متجاوز به ایران خطاب کرد  دفاع مجاهدان را مشروع دانست.

 اشغالگران برای ارعاب مردم به همراهی عوامل وابسته به خود تعدادی از مجاهدان و مبارزان میهن دوست را که مخالف سلطه بیگانه بودند را دستگیر کردند و در روز عاشورا در تبریز به شهادت رساندند.

 در این کتاب سرگذشت این شهید سرافراز وطن برای شما به قلمی ساده  روایت شده تا این شهید بزرگوار را الگوی خود کنیم و هم یاد شهیدان وطن را گرامی بداریم.

 موسسه تاریخ و فرهنگ دیارکهن

مرحوم دکتر رحیم نیکبخت

درباره‌ی روابط عمومی موسسه تاریخ و فرهنگ دیار کهن

همچنین ببینید

کتاب «سرنوشت مهاجران فرقه دمکرات آذربایجان» منتشر شد.

به گزارش روابط عمومی موسسه تاریخ و فرهنگ دیار کهن سرنوشت مهاجران فرقه دمکرات آذربایجان …